You are here:

PASTA & CİLA

İster yeni bir araba satın almış olun, ister arabanıza birkaç yıldır sahip olun, araba bakımı her zaman en büyük endişe kaynağıdır. Bu, motor ve mekanik bakımla ilgilenmenin ötesine geçer . İçte ve dışta estetik görünümü de içinde barındırır. Çeşitli faktörlerden kaçınmanın bir yolu olmadığı için araba boyası çok fazla hasar alır. Neyse ki, arabanızın yıkanması veya cilalanması gibi çeşitli işlemler, ona güneşe, kara ve diğer çeşitli zararlı faktörlere karşı ek bir koruma katmanı sağlar. Bununla birlikte, doğru detaylandırma seçimlerini yapmak için her tedavinin farklı faydalarını anlamak önemlidir

Aracınıza Pasta Yaptırmanın Faydaları

Pasta işlemi birkaç aşamada gerçekleştirilir. Araç tamamen temizlendikten sonra, boya yüzeyi üzerine bir bileşik uygulanıp ve dikkatlice çalışılır. Bu bileşik aşındırıcı özelliklere sahiptir, bu da doğru şekilde uygulanmadığı takdirde yarardan çok zarar verebileceği anlamına gelir. Bu işi profesyonellere bırakmak için daha fazla neden!

Profesyonel pasta işlemi, oto boyanızı eski haline getirmenize ve arabanızın en iyi şekilde görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Parlatma, taş kırıntıları, çizikler, girdap izleri, su lekeleri ve aşındırma gibi sorunları düzeltebilir. Taş yongaları ve çizikler çeşitli faktörlerden ve öğelerden kaynaklanabilir. Pastalama işleminin yüzeydeki çizikleri ve talaş izlerini ortadan kaldırabileceğini anlamak önemlidir, ancak çok derine nüfuz eden herhangi bir şey tek başına parlatma ile ortadan kaldırılamaz.

Girdap izleri genellikle kötü yıkama alışkanlıklarından veya otomatik araba yıkama makinelerinden kaynaklanır. Su lekeleri ise genellikle arabanızı sert suyla yıkamaktan ve doğal olarak kurumasını sağlamaktan kaynaklanır. Su buharlaştıkça sudaki kalsiyum karbonat veya benzeri partiküller geride kalır ve geride lekeler bırakır. Bunlar bir kez yerleştikten sonra çıkarmak zor olabilir, ancak neyse ki cilalama işi sorunsuz bir şekilde halledebilir. Aşındırma, en iyi şekilde boyanın üst tabakasının (genellikle vernik katının) kimyasal aşınması olarak tanımlanan başka bir sorundur. Bu, arabanıza yapışan  kuş pisliklerinin vb. sonucu olabilir.

Koruyucu bir tabaka uygulanmadan ve aracınız mükemmel bir şekilde parlatılmadan önce hasarı gidermek için farklı aşındırıcılık seviyelerine sahip bir veya daha fazla bileşik kullanılabilir. Arabanızı pastaladıktan sonra kirin daha zor yapışacağını ve temizlenmesinin daha kolay olacağını fark edeceksiniz. Pastanın koruyucu tabakası ayrıca havadaki zararlı yabancı maddelerin boyanıza karışmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Unutmayın, aşındırıcı bileşikler kullanıldığı için pasta işlemi çok sık yapılmamalıdır. Arabanızı çok sık pasta işlemine maruz bırakırsanız, boyanın kalitesinden ödün verebilirsiniz.

Cilanın Faydaları

Cilalama, pasta işleminin aksine, aşındırıcı bileşiklerin kullanımını içermez, yani boyayı aşındırmaz. Cila, aracınızın boyasının üzerine harika bir koruyucu tabaka ekler. Bu, boyayı havadaki kirleticilerden, talaşlardan ve çiziklerden koruyacağı anlamına gelir. Cila ayrıca arabanıza bir parlaklık verir ve yıkamayı çok daha kolay hale getirir. Cilalama, yüzey çiziklerini doldurarak daha az belirgin hale getirmeye yardımcı olsa da, cila ile aynı şekilde boyanızı eski haline getirmez. Hatırlanması gereken bir diğer önemli nokta da, devam eden koruma için cilalamanın pasta işleminden daha sık yapılabileceği ve yapılması gerektiğidir.

Eğer işinde uzman ekibimizden daha detaylı bilgi ve profesyonel hizmet almak isterseniz aşağıdaki bağlantılardan bize ulaşabilirsiniz.