You are here:

DETAYLI ARAÇ TEMİZLİĞİ

Birçok insan normal araba yıkama ve araba detaylandırmanın aynı şey olduğunu düşünür. Ama durum böyle değil. Detaylı araba yıkama , normal araba yıkamanın ötesine geçerek bir aracın hem içi hem de dışı tertemiz görünmesini sağlar. Araba yıkamanın aksine, araba detaylandırma, temizliği yapmak için otomatik bir sistem kullanmayı içermez. Bunun yerine, çok deneyimli detaycılar tarafından el yıkamayı içerir.

Araba detaylandırma iki bileşene ayrılır: İç Detaylandırma ve Dış Detaylandırma .

Dış Araç Detaylı Temizliği– Diğer görünür bileşenlerin yanı sıra lastikler, camlar ve tekerlekler gibi bir aracın dış bileşenlerinin vakumlanmasını, eski haline getirilmesini ve orijinal durumunun aşılmasını içerir. Ürünler bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir: pasta, cila, deterjanlar ve yağ çözücüler.

İç Araç Detaylandırma – İç detaylandırma, bir aracın iç parçalarının temizlenmesini içerir. İç kabinde bulunan bileşenlerden bazıları deri, plastik, vinil, karbon fiber plastik ve doğal fiberdir. İç kabini temizlemek için buharla temizleme ve vakumlama gibi farklı teknikler kullanılır.

Araç İçi Detaylı Temizlik

Dış güzellik iç güzelliğin yanında bir hiç. Bu nedenle, araç içi temziliğinin, dış detaylandırmadan daha fazla çaba ve zaman gerektirmesi şaşırtıcı değildir . Kirli bir iç kabin sadece kötü bir kokuya sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda operasyonel komplikasyonlara da neden olur.

Kirli hava egzozu alerjenleri kabine yayar; leke ve kum, anahtarların arızalanmasına neden olur; ve puslu camlar sürücünün görüşünü engelleyebilir. Bu durumda, bir arabanın içini temizlemek, sadece su ve sabunla yıkamaktan daha fazlasıdır.

Ziyaret ettiğiniz araç detaycısına bağlı olarak, araç içi detaylandırma yapmanın farklı yolları vardır. Bununla birlikte, standart süreçler şunları içerir:

  • Vakumlama – Bir arabanın içini temizlemenin ilk adımı, koltukları, tavan döşemelerini, arka kargo alanını, bagajı ve rafı vakumlamayı içerir. Vakumlamadan en iyi şekilde yararlanmak için zemin paspaslar ve vakum ayrı olarak temizlenmelidir. Vakumla ulaşılamayan zor alanlara ise hava kompresörü kullanılabilir.
  • Fırçalama ve Buharlı Temizleme – Bu, halıları ve paspasları temizlemek için kullanılır. Paspaslar üzerinde geçmiş yıllarda birikmiş olabilecek leke ve kusurları gidermek için kapsamlı bir ovma yapılır. Daha etkili olması için buharlı temizleyici kullanılmalıdır. Ancak küflenmeyi önlemek için halılar tamamen kurumaya bırakılır.
  • Cam Temizleme – Camı temizlemek için bir cam temizleyici kullanılır. Camın pırıl pırıl kalmasını ve sürücünün görüşünün engellenmemesini sağlar.
  • Deri Temizleme – Tüm deri parçaları temizlemek için bir deri temizleyici, eyer sabunu ve deri sabunu kullanılır. Sabunlu bölgelere gelince, fazla sabunu çıkarmak için nemli bir bez kullanılır. Deri kuruysa, temizliği daha verimli hale getirmek için deriye özel bir saç kremi kullanılabilir.
  • Yeniden Vakumlama ve Silme – Yeniden Süpürme, süpürdükten hemen sonra önemlidir. İç kabinde kalan kirler temizlenir. Panolar ve camlar, temizlik deterjanı kullanılarak temiz bir bezle silinerek temizlenir. 
  • Parfüm – Son olarak, arabayı güzel bir kokuyla bırakmak için arabada bir deodorant kullanılır.

Araç Dışı Detaylı Temizlik

Araba dış detaylandırma, sadece bir arabanın dış bileşenlerinin hızlı bir şekilde yıkanması değildir. İyi bir araba detaycısı arabayı parlatacak, yüzeydeki çizikleri en aza indirecek ve her zaman koruyucu bir boya dolgu macunu sürmelidir.

Süreç şunları içerir.

  • Yıkama ve Kurutma – Araba yıkamanın aksine, detaylandırma elle yapılır. İlk adım, araca yüksek güçlü özel sprey püskürtmeyi, ardından aracın jantlarını, kapı pervazlarını, camı ve temizlenmesi gereken tüm dış kısımları elde yıkamayı içerir.
  • Killeme – Normal deterjanlarla çıkarılamayan kirleri, fazla püskürtme izlerini ve diğer kalıntıları gidermek için bir kil çubuğu kullanılır.
  • Parlatma – Bir araba bir süre kullanıldıktan sonra cilasını veya parlaklığını kaybetmesi normaldir. Bu nedenle bu işlemde orijinal pasta kullanılır.
  • Sızdırmazlık – Arabaya parlaklık vermek için bir dolgu macunu uygulanır ve bazı durumlarda cila kullanılabilir.

Yapılabilecek diğer dış cephe hizmetleri arasında trim yeniden boyama, motor detaylandırma, far parlatma, motor basınçlı temizleme, tampon onarımı, cam talaşı onarımı ve boya rötuşu sayılabilir.

Son olarak, araba yıkama ve detaylandırma, tüm boya türlerinin, pullanma, soyulma, çatlama ve yeniden boyama gibi önceki ve mevcut hasarların, dış koşullar ve pas analizinin, asitlerden kaynaklanan hasarların ve oksidasyonun diğer etkilerinin analizini içermelidir. Düzenli araç detaylı temizliği, aracınıza değer katar ve aracınız kaç yıl kullanılırsa kullanılsın yine de çekici görünmesini sağlar.

Araç Detaylandırmanın Aracınıza Sağladığı Faydalar

Aracınızın ömrünü uzatır – Araba detaylandırma, aracın derisine, viniline, kromuna ve boyasına zarar vermiş olabilecek kirleri ortadan kaldırır. Bu durumda, detaylandırma, otomobilin daha düşük oranda amortismana tabi tutulmasına yardımcı olur.

Aracın fiziksel görünümünü iyileştirir – Yeni arabanızı aldıktan sonra ışıltısı bir süre daha kalır. Arabanızı düzenli olarak oto yıkamaya götürmenize rağmen, zamanla arabanız dış çekiciliğini kesinlikle kaybedecektir. Araç detaylandırma ile aracınızın orijinal görünümü geri kazanılabilirsiniz. Deneyimli kişiler, tüm alanların toz, kir, çizik, koku vb. açısından kontrol edilmesini sağlayacaktır.

Boya durumunu korur – Aracınızın boyası enkaz, toz, kir vb. maddelerden etkilenebilir. Düzenli detaylandırma, çizikleri azaltmak için boyanın üzerine bir kat cila uygulanmasını sağlar. Cila, yeni arabanın parlaklığını geri kazandırır ve aynı zamanda koruyucu bir bariyer sağlar.

Motorunuzun daha serin çalışmasına izin verir – Düzenli detaylandırma ile motorunuz toz, sızıntı ve kirden temizlenir. Bunlar motorun daha sorunsuz çalışmasını sağlar.

Yeniden satış değerini artırır – Araba detaylandırma teknisyenleri, satıştan hemen önce aracınıza en iyi görünümünü verir. Deneyimli profesyoneller, müşteri tercihlerinin yanı sıra pazar standartlarının da farkındadır, bu nedenle aracınızın durumunu iyileştirmenize yardımcı olabilirler. Bu nedenle, detaylı araç temizliği ile, aracınızı satmaya karar verdiğinizde daha yüksek bir satış değeri getirecektir.

Hanoğlu Motors olarak işinde uzman ve sertifikalı ekibimizle her daim yüksek kaliteli ve garantili hizmetlerimizle 20 yıldır yanınızda olmaktan mutluyuz.

Detaylı araç temizliği hakkında daha fazla bilgi ve randevu almak için aşağıdaki bağlantılardan bizimle iletişime geçebilirsiniz.