You are here:

KOMPLE ARAÇ GİYDİRME

Arabanızın görünümünü değiştirmek istiyorsunuz ama boya püskürtmek istemiyor musunuz? Araba kaplama veya araç giydirme, arabanızın görünümünü yenilemenin harika bir yoludur.

Araç Giydirme Nedir?

Araba kaplama, karmaşık ve potansiyel olarak pahalı bir boya püskürtmeye ihtiyaç duymadan aracınızın görünümünü değiştirmenin bir yoludur. Aracınızı bir vinil film ile tamamen veya kısmen kaplamayı içerir. Bu film, aracı farklı bir renk veya tasarımla kaplamak, parlak veya mat bir yüzey eklemek veya basitçe koruyucu bir katman eklemek için kullanılabilir.

Bir araba sargısı, boya sargısı, renk değiştiren sargı veya boya koruma filmi olarak da bilinebilir.

Araç Giydirme İşleminin Süreci

Bir araba kaplandığında, aracın boyasının üstüne bir plastik vinil kaplama tabakası yapışır.

Araba kaplamanın normalde üç aşaması vardır:

  • Aracın doğru ölçümlerini almak ve ardından uygun renkleri, kaplamaları veya grafikleri seçmek.
  • Vinili çizilmelere/aşınmalara ve UV hasarına karşı korumak için baskı ve laminasyon.
  • Vinilin aracınıza uygulanması.

Doğru yapılmazsa güzel görünmeyecek zahmetli bir iş olabilir, bu nedenle araba kaplama profesyonel eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Arabanızın yüzeyini düzgün bir şekilde hazırlayabilecekler ve plastik tabakanın her panele uyacak şekilde kesilmesini sağlayacaklardır.

Araba Kaplaması Kullanmak İçin Sebepler

Araba kaplaması istemek için birçok neden var. Aracınız etrafta dolaşırken işletmenizin logosunu, iletişim bilgilerini ve grafiklerini görüntüleyebildiğinden, genellikle reklamcılık için kullanılır.

Araba kaplama, bir arabanın görünümünü kişiselleştirmek veya tazelemek için de kullanılabilir. Çoğu zaman, bir vinil kaplama, bir arabayı yeniden püskürtmekten daha ucuzdur. Eşsiz bir görünüm için farklı desen ve tasarımları da deneyebilirsiniz. Vinil yıpranmış görünmeye başladığında, onu değiştirmek de nispeten kolaydır

Araba Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?

Kötü uygulanmış araba kaplama ile bir arabanın görünümünü mahvetmek kolaydır. Ucuz hizmetler veya malzemeler, sargının kabarcıklı, ince, ucuz ve kenarlarında yırtık görünmesine neden olabilir.

Yetkinliği olmayan kişiler, vinili boyuta göre kestiklerinde arabanın boyasında derin çizikler bırakabilirler. Vinil düzgün şekilde takılmazsa altında su sıkışarak paslanmaya neden olabilir. Su hasarı durumunda, çıkarıldığında sargının yanında boyanın da çıkarıldığını görebilirsiniz. Ayrıca araba yıkamada kullanılan fırça ve kılların sargıyı bozduğunu da görebilirsiniz, bu nedenle nazik ve düzenli temizlik tavsiye edilir.

Araba Kaplama Arabanın Satış Değerini Artırabilir

Doğru yapıldığında araç kaplama, sökülürken bile altındaki boyaya zarar vermez, bu nedenle aracın ikinci el değerini olumsuz etkilemez. Aslında, bir sargının sunduğu potansiyel koruma, boyayı taze tutabilir ve bu nedenle ikinci el çekiciliğini artırabilir.

Araba Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı araba kaplama türü vardır. En yaygın üst düzey seçeneklerden üçü şunlardır:

  • Reklam kaplamaları: Bir işletmenin temel bilgilerini ve markasını sergilemek için kullanılır. Bunlar minibüslerde yaygındır ancak araçların çoğunda kullanılabilir.
  • Şeffaf vinil kaplama: Orijinal boyayı korumak için kullanılır, aracın orijinal rengini ve kaplamasını korur.
  • Renkli vinil kaplama: Bir arabanın rengini veya kaplamasını değiştirmek için kullanılan opak bir film.

Araç Kaplama Bakımı

Araba giydirmeleri yıkanabilir mi?

Araba giydirmeleri yıkanabilir ve elde yıkamanın herhangi bir hasara neden olma olasılığı en düşüktür. Geçişli araba yıkamaları vinil sargıya zarar verebilir veya soyabilir. Kullanılan sargıya bağlı olarak, basınç ve sıcaklığın düşük olması ve geniş açılı bir sprey kullanmanız koşuluyla basınçlı yıkayıcı kullanabilirsiniz. Düzenli ve nazik yıkama, araç kaplamanızın ömrünü uzatmanın en iyi yollarından biridir.

Araba kaplamaları pasta işlemi yaptırabilir miyim?

Birçok pasta ürünü, vinil araç kaplamasına zarar verebilecek aşındırıcılar içerir. Bununla birlikte, daha yumuşak bir yaklaşım benimseyen, kaplanmış arabalar için özel olarak tasarlanmış cilalar vardır.

Araba kaplamamdaki kabarcıkları veya kırışıklıkları giderebilir miyim?

Kabarcıklar ve sargılar ağırlıklı olarak vinil uygulandığında oluşur, bu nedenle mutsuzsanız bunları çıkarmayı işin uzmanlarıyla görüşün. Yapıştırıcının doğası göz önüne alındığında, yuvarlak yüzeylerde bazı izlerin neredeyse kaçınılmaz olduğunu unutmayın.

Bir arabanın örtüsü kaldırılabilir mi?

Normalde vinil sargı, bir ısı tabancası gibi bir ısı kaynağı kullanılarak yavaşça çıkarılır. Aracın mümkün olan en iyi durumda kalmasını sağlamak için sargınızın profesyonelce çıkarılması en iyisidir.

İşinde uzman ve sertifika sahibi çalışanlarımızdan daha detaylı bilgi ve profesyonel, garantili hizmet almak için aşağıdaki bağlantılardan bize ulaşabilirsiniz.