You are here:

ARAÇ MOTOR YIKAMA & KORUMA

Motor bölmesi temizliği herhangi bir araba için bir zorunluluktur. Aracınızın motorunu düzenli olarak temizlerseniz aracınızın performansını etkileyebilecek sorunları tespit edebilirsiniz. Ayrıca kir, pislik ve diğer kalıntıların motorunuzun görünümüne zarar vermesini önleyebilirsiniz.

Arabanızın Motoru Temizleme Sıklığı

Arabanızın motorunu temizlemek için belirlenmiş bir zaman çizelgesi yoktur. Aslında, genellikle yaşadığınız yer, araba motor temizliğini ne sıklıkla yapmanız gerektiği konusunda önemli bir rol oynar.

Tipik olarak, yollarda enkazın çok az olduğu veya hiç olmadığı bir şehirde veya başka bir kentsel bölgede yaşıyorsanız, arabanızın motorunu yılda en az iki kez temizlemeye çalışmalısınız. Motor bölmenizde çok miktarda tozun birikebileceği kuru bir yerde yaşıyorsanız, motorunuzu yaklaşık üç ayda bir temizlemelisiniz. Veya yoğun yağış veya kar yağışı ile karşılaştığınız bir bölgede yaşıyorsanız, motor bölmesi temizliğini iki ayda bir yapmak faydalı olabilir.

Araba Motorunu Yıkamak Doğru mu?

Bir araba motorunu yıkayabilirsiniz, ancak bunu güvenli bir şekilde yapmak önemlidir. Çünkü tek bir hata yaparsanız çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin, motorunuzu kendi başınıza yıkamayı seçerseniz teller, sensörler ve diğer hassas motor bileşenleri suya maruz kalabilir. Bu durumda, bileşenler su hasarı nedeniyle arızalanmaya başlayabilir ve bu da maliyetli motor parçası değişimlerine veya onarımlarına yol açabilir.

Alanında uzman ekibimiz hassasiyet gerektiren tüm noktalara özenle dikkat ederek oluşabilecek hasarlardan aracınızı korur ve yüksek kalitede ve garantili hizmet sağlar.

Temiz Bir Motor Aracınızın Performansını Artırır

Motor bölmesi temizliğinin birincil faydası, motorunuzun kozmetik çekiciliğini arttırmaktır. Bu nedenle, arabanızın motorunu temizlemek mutlaka performans iyileştirmeleriyle sonuçlanmaz, ancak pahalı, zaman alan motor onarımları riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, aracınızın motorunu temizlediğinizde küçük bir motor yağı sızıntısı tespit edilebilir ve izole edilebilir. Çeşitli kauçuk hortumların ve plastik parçaların durumunu değerlendirmek için motor bölmesi temizliğini de kullanabilir ve gerektiğinde bunlardan birikintileri çıkarabilirsiniz. Motor bölmesi temizliği, aracınızın yağ seviyesini ve aksesuar kayışlarını da incelemek için altın bir fırsat sunar.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak izimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Araba Motoru Temizleme İpuçları

Sonuç olarak, motor bölmesi temizliğinden en yüksek değeri elde etmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır, örneğin:

Motor Soğutma Sıvınızı Kontrol Edin

Motor soğutma sıvısı, aracınızın aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, motor soğutma sıvısı bazen kötü bir kapak contası veya yağın sıvıya sızmasına izin veren çatlak silindir kapağı nedeniyle kirlenebilir. Motor soğutma sıvınız çamur gibi görünüyorsa, soğutma sıvısı muhtemelen kirlenmiştir. Ve motorunuzu temizlerken aynı zamanda soğutma sıvısını da değiştirebilirsiniz. Ayrıca soğutma suyu seviyenizi kontrol edebilir ve gerekirse tamamlayabilirsiniz.

Yağ Değişimi

Kirli yağ, otomobil motor bileşenlerinin hızla aşınmasına ve aracınızın yakıt ekonomisinin düşmesine neden olabilir. Motor yağınızın kalın göründüğünü fark ederseniz, muhtemelen kirli yağla uğraşıyorsunuzdur.

Bir araba motoru temizliği sırasında kirli yağ bulursanız, bir yağ değişimi planlayın. Genel olarak, her 7.500 ila 10.000 kilometrede bir yağ değişimi önerilir ve daha eski arabalar bazen her 3.000 ila 5.000 kilometrede bir yağ değişimi gerektirir. Ancak arabanızın motorundaki kirli yağ söz konusu olduğunda, bu sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmelisiniz.

Motor Ayarları

Arabanızın motorunu temizlemek, aracınızı geliştirmenin sadece bir yoludur. Aracınızın motorunu temizleme ile birlikte tam bir motor ayarı yaparsanız, tüm motor bileşenlerinin temiz olduğundan ve doğru çalıştığından emin olabilirsiniz.

Ayarlama sırasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli motor bileşenleri değerlendirilmelidir:

  • Bujiler: Aracınızın motorunun silindir kapağında bulunan bujiler, aracınızı harekete geçiren yanma sürecini başlatmak için gerekli ateşlemeyi oluşturur.
  • Hortumlar ve Kayışlar: Motor hortumları ve kayışları, aracınızın soğutma, şarj ve klima sistemlerini yönetmenize yardımcı olur.
  • Hava Filtresi: Bir hava filtresi, toz, polen ve diğer kalıntıları motorunuzun dışında tutmaya yardımcı olur.

Bir araba motoru ayarı, hangisi önce gelirse, yaklaşık olarak her 17.000 ila 20.000 km’de bir veya yılda bir kez planlanmalıdır. Bir motor ayarı tamamlandıktan sonra, motor sorunları riskinizi azaltırsınız.

Aracınızın Motor Temizliğini Kendiniz mi Yapmalısınız?

Aracınızın motorunu düzgün bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi biliyorsanız, motor bölmesi temizliği eğlenceli ve tatmin edici bir deneyim olabilir . Şüpheye düştüğünüzde, araba motoru temizliğinin içini ve dışını bilen uzmanlarla çalışmak oldukça faydalıdır.

Hanoglu Motors olarak otomobilinizin motorunu temizlemenize yardımcı olmaktan ve motor onarım ipuçları ve önerileri sunmaktan mutluluk duyarız. Ayrıca, motorunuzun performansını en üst düzeyde tutmanıza yardımcı olacak araba motoru tavsiyeleri de sunabiliriz. Uzman ekibimizle beraber araba motoru temizliği ve diğer araç bakımları için bir program oluşturmanıza mutlulukla yardımcı olacağız.